5000-letnie miasto Caral jest najstarszą cywilizacją w obu Amerykach

Święte Miasto Caral-Supe
Liczące 5000 lat stanowisko archeologiczne o powierzchni 626 hektarów Święte Miasto Caral-Supe położone jest na suchym pustynnym tarasie z widokiem na zieloną dolinę rzeki Supe. Pochodzi z późnego okresu archaicznego Andów Środkowych i jest najstarszym ośrodkiem cywilizacyjnym w obu Amerykach. Wyjątkowo dobrze zachowany obiekt robi wrażenie pod względem projektu i złożoności architektury, zwłaszcza monumentalnych kamiennych i glinianych platform oraz zagłębionych okrągłych dziedzińców. Caral, jedna z 18 osiedli miejskich położonych na tym samym obszarze, charakteryzuje się złożoną i monumentalną architekturą, w tym sześcioma dużymi konstrukcjami piramidalnymi. Znaleziony na tym stanowisku quipu (system węzłów używany w cywilizacjach andyjskich do zapisywania informacji) świadczy o rozwoju i złożoności społeczeństwa Caral. Plan miasta i niektóre jego elementy, w tym budowle piramidalne i rezydencje elity, wyraźnie wskazują na funkcje ceremonialne, świadczące o potężnej ideologii religijnej. Źródło: UNESCO

To święte miasto położone jest w środku doliny Supe, pośród żyznych ziem blisko morza i było zamieszkane przez wykwalifikowanych rybaków, rolników i doświadczonych marynarzy. Wśród wielu budowli z cegły mułowej i okrągłych placów stało kiedyś sześć głównych piramid.
Wśród znalezisk w Caral znajduje się tkany materiał zwany quipu, który był używany przez cywilizacje andyjskie do zapisywania informacji. Inne znaleziska w ogóle nie wykazują śladów działań wojennych ani okaleczeń ciała, co wskazuje, że w społeczeństwie żyło się spokojnie. W rzeczywistości byli to raczej artystyczni ludzie, którzy wykonywali flety z ptasich kości i kornety z kości jelenia i lamy.
Święte miasto Caral, założone między 3000 a 1800 rokiem p.n.e. w dolinie Supe, jest najstarszym ośrodkiem miejskim w obu Aamerykch.

Święte miasto Caral to liczące 5000 lat stanowisko archeologiczne położone 182 km na północ od Limy w Peru. Pochodzące z późnego okresu archaicznego Andów Środkowych. Miejsce to jest najstarszym miejskim ośrodkiem cywilizacji w obu Amerykach. Ponadto kultura Caral jest 1500 lat wcześniejsza niż cywilizacja Olmeków, pierwsze złożone społeczeństwo mezoamerykańskie. Od 2009 roku obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Caral to największe zarejestrowane stanowisko w regionie andyjskim, którego daty są starsze niż 2000 lat p.n.e. Wydaje się, że jest to model urbanistyki przyjęty przez cywilizacje andyjskie, które rosły i upadały na przestrzeni czterech tysiącleci. Uczeni uważają, że badania prowadzone w Caral mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące początków cywilizacji andyjskich i rozwoju jej pierwszych miast.



Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności
Komentarze