Atrakcje turystyczne w Polsce – Polska na weekend

Zielone Góry. Polska

Atrakcje turystyczne w Polsce


1. Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, która rozciąga się wzdłuż stromej, wąskiej i głębokiej doliny, dzielącej Góry Sowie i Bardzkie. Wieś ma piękną, zabytkową zabudowę miejską, która imponuje swoim wyjątkowym klimatem. Srebrna Góra została założona jako osada górnicza w XIV wieku, a swoją nazwę zawdzięcza złożom srebra odkrytym na tych terenach. Kiedy okazało się, że te złoża nie są aż tak wielkie, wioska zaczęła popadać w zapomnienie. Jednak po pierwszej wojnie śląskiej, władcy Prus dostrzegli w Srebrnej Górze spory potencjał strategiczny. Z uwagi na swoje taktyczne położenie, powstała tu największa twierdza górska w Europie, czyli Twierdza Srebrnogórska. Forteczna Góra oraz Ostróg to dwa dominujące nad przełęczą wzniesienia, które zostały wybrane jako główne miejsce pod rozpoczęcie inwestycji. Budowa twierdzy zajęła 12 lat i została zakończona w 1777 roku. Ta ogromna budowla zajmuje powierzchnie ponad 100 ha, a jej centralnym punktem jest Fort Donżon, składający się z czterech wież o średnicy 60 metrów oraz murów o wysokości 30 metrów i grubości 12 metrów. Przy jego budowie wykorzystano optymalnie walory terenowe. Twierdza składała się z 350 pomieszczeń, w których mogło mieszkać około 4 tysięcy żołnierzy. Magazyny mogły pomieścić olbrzymie zapasy amunicji, żywności i opału. Te rezerwy pozwalały na przetrwanie żołnierzom oblężenia, które mogło trwać nawet rok. W 1778 roku do warowni dostarczono działa, haubice i moździerze. Miejsce to jest szczególnie ważne historycznie dla Polski, ponieważ w 1939 roku na terenie twierdzy powstał obóz, w którym przetrzymywani byli polscy oficerowie. Od 1941 roku trafiali tu również żołnierze innych narodowości: polscy, radzieccy, belgijscy, francuscy, greccy i fińscy. Po II wojnie światowej obiekt znalazł się w granicach państwa polskiego. W latach 60. harcerze zainicjowali prace naprawcze po zniszczeniach wojennych, a pod koniec lat 90. został przeprowadzony poważniejszy remont. W wyniku tego w 2002 roku powstał Forteczny Park Kulturowy, który ma za zadanie ochronę i rewitalizacje twierdzy. 

2. Kolorowe jeziorka

Jedną z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska są kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich.  Kolorowe Jeziorka to zespół czterech zbiorników wodnych, które powstały na skutek działania kopalni minerałów na tych terenach.

W 1785 roku powstała tutaj pierwsza kopalnia pirytu, która zawierała złoża na nieco ponad 100 lat eksploatacji. Po czasie pozostawione wyrobiska wypełniły się wodą, tworząc sztuczne zbiorniki. Różnorodne związki chemiczne zawarte w glebie nadały im kolory, tworząc rzadko spotykane, wielobarwne jeziorka. Zabarwienie jeziorek jest zależne od ilości dominujących minerałów znajdujących się w nich. Błękitne jeziorko zawdzięcza swój kolor zawartości związków miedzi oraz licznej obecności glonów, które cenią czystą i dobrze naświetlaną wodę jeziorka, którą dostarcza do niego potok Mienica.

Woda w czerwonym jeziorku mieni się kolorami od pomarańczowego, przez purpurowy, aż do bliskiego czerni, a to dlatego, że jest to tak naprawdę wodny roztwór kwasu siarkowego, pełny związków miedzi, żelaza i obfitujący w piryt. 

Jeziorka żółte i zielone, które są o wiele mniejsze od poprzednich, zawierają wapń, siarkę oraz miedź. Duży wpływ na natężenie barw jeziorek ma nasłonecznienie i ilość opadów. Najlepiej wybrać się tam podczas wiosennych roztopów oraz po intensywnych opadach deszczu. Unikatową scenerię doceniono w plebiscycie na nowe 7 Cudów Polski National Geographic Traveler, kiedy to 2011 roku Kolorowe Jeziorka wskoczyły na podium, zajmując III miejsce. Okolicę, doceniają również turyści, którzy przyjeżdżają tłumnie i wykorzystują krajobraz jako plener do wielu sesji fotograficznych. 3. Jaskinia Wielka Śnieżna

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Marcin Gala.

Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa jaskinia w Polsce odkrywana etapami od 1959 roku. W skład Wielkiej Śnieżnej wchodzi pięć jaskiń odkrywanych i badanych niezależnie od siebie, które na przestrzeni lat zostały ze sobą połączone. Ten niezwykły system składa się z jaskiń: Śnieżnej, Wielkiej Litworowej, nad Kotlinami, Jasnego Awenu i Wilczej. Dotychczas odkryte korytarze Jaskini Wielka Śnieżna mają długość 23 753 metrów, a jej głębokość przekracza 800 metrów.

W jaskini występuje duża ilość ścieków wodnych oraz deszcz podziemny, a w wielu miejscach zalegają większe ilości lodu i stałego śniegu, które utrudniają zwiedzanie i sprzyjają wychłodzeniu. Niska temperatura i wiele wąskich korytarzy, przez które trzeba się przeczołgać, tworzą dość trudne warunki do eksplorowania jaskini. To jaka jest tam fauna, nie zostało jeszcze dokładnie zbadane, ale prawdopodobnie występuje tam głównie fauna wodna i nietoperze. Wielu taterników jaskiniowych wybiera sobie za cel jaskinie Wielka Śnieżna, ponieważ niektóre jej części nie są jeszcze dobrze zbadane, opisane i udokumentowane. Zwiedzanie jaskini jest przeznaczone dla doświadczonych wspinaczy, ponieważ doszło w niej do wielu wypadków, w tym śmiertelnych, a prowadzenie wypraw ratunkowych w te rejony jest niezwykle trudne i niebezpieczne.

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Jan Kućmierz,

4. Krzywa Wieża w Ząbkowicach ŚląskichZąbkowice Śląskie to miasto, które znajduje się w województwie dolnośląskim w obszarze wyżynnym zwanym Obniżeniem Ząbkowickim. Miasto te posiada interesującą historię oraz ciekawe zabytkowe budowle, a jedną z nich jest Krzywa Wieża. Ta gotycka budowla, która ma wysokość 34 metrów, jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. Jej odchylenie od pionu w 1977 roku wynosiło 1,98 m, a obecnie to już około 2,12 m.Istnieje wiele legend i teorii, mówiących, kiedy i po co wieża mogła powstać. Jest ciekawa legenda, która głosi, że wieże już na samym początku budowniczy wybudowali krzywą, ponieważ mieli taką fantazję. Plotki mówią, że jeszcze w XIX wieku widniał tam napis: “Ich heiß Johannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß”, co oznacza “Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tę krzywą wieżę z pracowitością”. Niestety po pożarze w 1858 roku napis uległ zniszczeniu. Inna teoria mówi, że jest pozostałością dawnego zamku, inna, że służyła jako brama miejska, a jeszcze inna, że została zbudowana jako miejska dzwonnica. Powszechnie uważa się, że przyczyną przechylenia wieży były wstrząsy tektoniczne, które nawiedziły te tereny 15 września 1590 roku lub rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu. W 2007 roku odbył się tu gruntowny remont ścian zewnętrznych wieży, a obecnie obiekt jest popularnym celem wycieczek szkolnych oraz punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę gór i miasta.

5. Kaplica CzaszekKaplica czaszek to ogromny, zbiorowy grobowiec, który znajduje się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Kaplica powstała z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka, który przypadkowo odnalazł ludzkie kości w zbiorowej mogile. Prawdopodobnie szczątki należały do ofiar epidemii cholery panującej w okresie wojny 30-letniej w latach 1618-1648 oraz zabitych podczas wojen śląskich, głównie 7-letniej w latach 1756-1763. Szczątki rozsiane po okolicznych lasach i polach nie dawały mu spokoju, dlatego w 1776 roku postanowił utworzyć zbiorowy grób i w ten sposób powstała kaplica czaszek. Ściany i sufit wyłożono około 3 tysiącami czaszek i piszczeli, a w piwnicy pod podłogą utworzono stos z czaszek o wysokości około 2 metrów. Każda kość i czaszka kryje za sobą ogromne cierpienie i śmierć. Zgodnie z wolą księdza Tomaszka jego kości również znajdują się w kaplicy. Przez ponad 200 lat istnienia grobowca część kości zamieniło się już w proch. Kaplica jest nietypową atrakcją, która przyciąga codziennie wielu turystów oraz wiernych, którzy przyjeżdżają tu na mszę w intencji zmarłych, która odbywa się raz do roku.

6. Labirynt Park Łeba

Łeba to nadmorska miejscowość w województwie pomorskim, która jest typowo turystyczna. Miasto te posiada wiele kąpielisk, pięknych krajobrazów oraz mnóstwo atrakcji. Jedną z rozrywek, które oferuje Łeba, jest największy w Polsce naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami do zdobycia w drodze do wyjścia. Jest to atrakcja dla naprawdę odważnych i dobrze orientujących się w terenie, ponieważ jego powierzchnia wynosi 5000 m2. Labirynt znajduje się na świeżym powietrzu, a jego zakamarki, ślepe zaułki i zakręty wystawiają na próbę zmysł orientacji każdego śmiałka, który zdecyduje się na pokonanie labiryntu. Oprócz labiryntu w parku znajdują się takie atrakcje jak Magiczny Ogród Gier, gdzie w rozmiarze XXL można zagrać w bilard czy Yengę. Do dyspozycji gości jest także mniejszy, klasyczny labirynt oraz miejsce do gry w boule. 

7. Park Gródek w JaworzniePark Gródek to unikalne miejsce, które potocznie nazywane jest śląską Chorwacją lub polskimi Malediwami. Określenia te park zawdzięcza swoim turkusowym stawom oraz terenie o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Miejsce te znajduje się w północno – wschodniej części Jaworzna w województwie śląskim i obejmuje wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych, które były eksploatowane od około 1880 do 1990 roku. Park ma powierzchnie około 58 ha, a na jego terenie oprócz błękitnych bajorek znajdują się takie urozmaicenia jak: arboretum, pomosty z altankami, punkty widokowe, łąki oraz kilka kilometrów ścieżek spacerowych obrośniętych ogromnymi paprociami. Najpopularniejszymi zbiornikami wodnymi w parku jest Wydra i Orka, które mają charakterystyczną turkusową barwę. Stawy te mają czystą wodę i głębokość nawet 20 metrów, dlatego na terenie parku znajduje się centrum szkoleniowe dla nurków, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski. Piękny krajobraz oraz świetna infrastruktura ułatwiająca zwiedzanie przyciąga coraz więcej turystów, dla których Park Gródek jest idealnym miejscem na sesje zdjęciowe.

Zapraszamy do dzielenia się swoimi własnymi przygodami i refleksjami! Jakie są Wasze ulubione polskie atrakcje turystyczne? Czekamy z niecierpliwością na Wasze komentarze i inspirujące historie podróży! 

Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności

Powiązane Artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *