Ekspresowa wycieczka po Barcelonie śladami Gaudiego

Ekspresowa wycieczka po Barcelonie śladami Gaudiego

Każdego roku miliony turystów odwiedzają Barcelonę, by zobaczyć kamienice oraz inne budynki zaprojektowane przez Antonio Gaudiego. Ślady twórczości tego wybitnego architekta można znaleźć w niemal całym mieście, a ich dokładne zwiedzenie wymaga kilku intensywnych dni. Z doświadczenia wiem jednak, że nawet w ciągu jednodniowej wycieczki można zapoznać się z najważniejszymi dziełami ikonicznego katalońskiego artysty.

Turystyka - wybierz na Ceneo

Barcelonę odwiedziłem w marcu bieżącego roku. Przyleciałem tam w sobotni wieczór, a samolot powrotny startował we wtorek z samego rana. De facto miałem więc tylko dwa dni na zwiedzenie miasta. Tak ograniczony czas sprawił, że musiałem starannie wyselekcjonować odwiedzane przeze mnie miejsca. Skupiłem się na najważniejszych dziełach Antonio Gaudiego. 

Centrum Barcelony a dzieła Gaudiego 

W wycieczce pomógł mi fakt, że mieszkałem w samym centrum Barcelony. Dzięki temu mogłem łatwo odwiedzić cztery mieszczące się w tej okolicy popularne kamieniczki zaprojektowane przez Gaudiego. Wyruszyłem około 8:00 i kilka minut później stanąłem pod Casa Calvet. Jest to jedno z pierwszych dzieł słynnego architekta i chyba najbardziej konserwatywna praca artysty. Po krótkiej sesji zdjęciowej ruszyłem dalej i skierowałem się w Casa Batlló.

To jeden z sinajbardziej charakterystycznych dla Gaudiego budynków. Bogato zdobiona kamienica zawiera wiele kojarzących ę z bajkami elementów. Wybitny architekt w swoich pracach wielokrotnie odwoływał się do sił natury, a potwierdzeniem tego jest Casa Batlló, która wydaje się wprost odwoływać do morza i zamieszkujących w nim stworzeń. 

W tym miejscu spędziłem więcej czasu. Zdecydowałem się mianowicie zwiedzić wnętrze budynku, które również zaprojektował Gaudi. Na stronie internetowej wybrałem pakiet “Gold”, który zawierał audiowizualny przewodnik (jego ogromnym plusem była możliwość wyboru polskiej ścieżki dźwiękowej), a także dostęp do kilku dodatkowych pomieszczeń, w tym części mieszkalnej kamienicy. Zapłaciłem za to 47 euro (ponad 200 złotych!), ale zdecydowanie polecam tę opcję każdemu, kto chce zagłębić się w klimat dzieła stworzonego przez Gaudiego.  Po godzinie 11:00 wyszedłem na zewnątrz i kontynuowałem wędrówkę. 

Zaledwie 500 metrów dalej znajduje się kolejny słynny budynek zaprojektowany przez Gaudiego – Casa Mila. Charakterystyczna biała kamienica z szerokimi tarasami zachwycała bogatym zdobieniem oraz geometrycznymi kształtami, tak typowymi dla Gaudiego. Po kilkunastu minutach ruszyłem dalej i po przejściu około 1,5 kilometra stanąłem przed ostatnią słynną kamienicą na mojej trasie – Casa Vicens. To kolejny unikatowy budynek na mapie Barcelony. Przy jego projektowaniu Gaudi ewidentnie wzorował się na kulturze Bliskiego Wschodu, czego dowodzą m.in. charakterystyczne mozaiki, którymi ozdobiony jest budynek. Była godzina 12:30, a ja zdecydowałem się na szybki obiad w fast-foodzie. Potem ruszyłem w stronę kolejnego kultowego obiektu – słynnego  Parku Güell.

Zwiedzanie i relaks w niezwykle popularnych ogrodach zajęły mi 3 godziny i około 16:00 wyszedłem z kompleksu, a potem skierowałem się w stronę jednej z miejskich plaż. Trasa od Casa Calvet do Parku Güell liczy około 4,5 kilometra w linii prostej, więc spokojnie można pokonać ją w jeden dzień, poświęcając przy okazji czas na kilka sesji zdjęciowych i dokładne zwiedzenie mijanych obiektów. 

A co z Sagradą Familią? 

Osoby znające twórczość Gaudiego z pewnością zwrócą uwagę, że w mojej wycieczce zabrakło bodaj największego dzieła hiszpańskiego architekta – słynnej Sagrady Familii. Pomimo tego, że monumentalny kościół znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od opisanej wcześniej trasy (jest to ok. 1,5 km od Casa Mila i ponad 2,3 km od Parku Güell), zdecydowałem się odwiedzić go jednak następnego dnia. 

Powód jest prosty – godziny otwarcia Sagrady Familii bardzo pokrywały się z tymi w Parku Güell. Zwiedzanie kościoła było możliwe do godziny 18:00, a wejście na teren ogrodów w marcu było dozwolone do 17:30. I choć teoretycznie można pokonać całą opisaną trasę i dodać do niej Sagradę, wymaga to jednak dużego pośpiechu. A dzieła stworzone przez Gaudiego są na tyle unikatowe, że warto poświęcić czas na spokojną obserwację i wyłapanie ich poszczególnych elementów. 

Tekst: Adrian Hulbój

Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności

Powiązane Artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *