Historia Długu Haiti: Od Kolonii do Ruiny Gospodarczej

Haiti
W osiemnastym wieku, Haiti było kluczową kolonią dla Francji, przynosząc ogromne zyski z produkcji cukru, dzięki pracy przymusowej niewolników z Afryki.
Po ogłoszeniu niepodległości od Francji w 1804 roku, Haiti stało się pierwszym krajem na świecie rządzonym przez ludność czarnoskórą oraz pierwszym w Ameryce, które odniosło sukces w uwolnieniu się od kolonializmu poprzez rebelię.

W 1825, dążąc do uzyskania uznania swojej niepodległości na arenie międzynarodowej, szczególnie od strony Francji, Haiti zobowiązało się wypłacić 150 milionów franków złota jako rekompensatę za straty francuskich właścicieli plantacji (w tym za utratę niewolników).
Francja wymagała od Haiti spłaty całej sumy w ciągu pięciu lat, czyli 30 milionów rocznie, podczas gdy dochód Haiti wynosił zaledwie 5 milionów franków. W efekcie, Haiti musiało zaciągać pożyczki na wygórowanych procentach we francuskich bankach, a później również w bankach amerykańskich i niemieckich, aby pokryć ten dług.
W 1838, Francja zmniejszyła dług Haiti z 150 milionów do 90 milionów franków, z terminem spłaty rozłożonym na 30 lat, jednak suma ta nadal stanowiła ogromne obciążenie. W latach 1874-1875 Haiti zaciągnęło dodatkowe pożyczki od francuskich banków, co jeszcze bardziej zwiększyło narodowe zadłużenie. Banki pobierały od Haiti 40% pożyczonych środków w formie prowizji i opłat.
Do 1888 roku, po 70 latach, Francja uznała, że Haiti uregulowało swoje zobowiązania, otrzymując 112 milionów franków, jednak Haiti nadal pozostawało w długu wobec banków, które przejęły znaczne aktywa, w tym Narodowy Bank Haiti.
W 1903 roku rząd Haiti oskarżył BNH (Bank Narodowy Haiti) o oszustwa finansowe. Do 1908 roku haitański minister finansów domagał się, by BNH działał w interesie Haitańczyków, mimo że Francuzi planowali reorganizację swoich interesów finansowych, przekazując znaczne udziały Amerykanom.
W 1915 roku, w odpowiedzi na niepokoje społeczne i polityczne, które doprowadziły do zmiany prezydenta Haiti, USA interweniowały militarnie, aby chronić interesy amerykańskie i francuskie, przejmując kontrolę nad haitańskimi instytucjami celnymi, administracyjnymi, bankami i skarbcem narodowym.
Dług wobec francuskich i amerykańskich banków miał zostać spłacony w ciągu 19 lat, do 1934 roku, przy czym 40% dochodu Haiti miało być przeznaczone na spłatę. Jednak ze względu na trudności finansowe, ostateczna spłata ostatniej raty zadłużenia nastąpiła w 1947 roku, blisko 123 lata po uzgodnieniu pierwotnej sumy długu.
Aktualnie, gospodarka Haiti jest w ruinie, co czyni ten kraj jednym z najuboższych na świecie, z ponad połową populacji żyjącą bez dostępu do elektryczności.
Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności
Łzawa historyjka. A gdzie opis czystek rasowych i mordowania wszystkich białych, którzy zostali na Haiti? Sprytnie pominięty okres, gdy Haiti najechali i okupowało Dominikanę. Plus rządy Papa Doca i jego syna, które zrujnowały Haiti na długo przed słynnym trzęsieniem ziemi.
Dziękuję za Twój komentarz. Cieszę się, że zauważyła Pani moje spostrzeżenia dotyczące historii Haiti. Chciałem skoncentrować się na konkretnych aspektach, ale doceniam przypomnienie o trudnych wydarzeniach tego regionu. Jeśli ma Pani ochotę do opisania ciekawych wydarzeń może Pani dodać artykuł na stronie lub krótszy tekst na tablicy, zachęcam do tego. Mogę znaleźć zdjęcia do Pani artykuły. Chętnie rozwijam dyskusję i dziękuję za aktywność! Życzę miłego dnia.