Podziemne miasto Naours w północnej Francji

Podziemne miasto Naours, położone w północnej Francji, jest fascynującym miejscem historycznym składającym się z podziemnych tuneli i komnat. Pierwotnie była to sieć kamieniołomów wapiennych, które później rozbudowano i używano jako schronienie w czasach konfliktów, szczególnie w średniowieczu. To podziemne schronienie, znane lokalnie jako „many”, służyło mieszkańcom okolicy do ochrony przed najeźdźcami i wojnami, takimi jak najazdy Normanów i wojny religijne. Do XVII wieku, w wyniku powszechnych zniszczeń spowodowanych wojną trzydziestoletnią, podziemne miasto miało licznych i dość dobrze osiedlonych mieszkańców.
Podziemne miasto Naours składa się z ponad 300 pomieszczeń, które były wykorzystywane do różnych celów, takich jak kwatery mieszkalne, kaplice, stajnie i magazyny.

Podziemne miasto Naours, składające się z 300 pomieszczeń i 28 galerii, gościło w swoim szczytowym okresie około 3000 osób. Oprócz ludzkich mieszkańców znajdowały się tam również miejsca do trzymania zwierząt, trzy kaplice, liczne place miejskie oraz piekarnia z działającymi piecami. Kominy z tych pieców oraz inne podziemne źródła dymu były starannie poprowadzone przez istniejące nad ziemią budynki, aby ukryć istnienie codziennego życia toczącego się 22 metry poniżej ziemi.


Jednym z najbardziej intrygujących aspektów Naours są rozległe graffiti pozostawione przez dawnych mieszkańców. Te inskrypcje obejmują od prostych imion i dat po bardziej złożone rzeźby, stanowiąc historyczny zapis użytkowania miasta na przestrzeni wieków. Szczególnie wzruszające są graffiti żołnierzy z czasów I wojny światowej, które uchwytują myśli i emocje młodych mężczyzn stających w obliczu okropności wojny.


Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności
Komentarze