Tajemnicze starożytne kamienne kule w Kostaryce

Kamienne kule z Kostaryki
Kamienne kule z Kostaryki to monolityczne rzeźby o kształcie kul, stworzone przez człowieka i odkryte na terenie Kostaryki. Ich średnica waha się od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów, przy czym największa znaleziona ma 2,4 metra średnicy i waży około 16 ton. W większości zostały wykonane z granodiorytu: kwaśnej skały magmowej. Lokalnie nazywane są „Las Bolas”, co dosłownie przekłada się na „Kule”. W 2014 roku, wraz z prekolumbijskimi osadami wodzowskimi, kamienne kule zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kule były odkrywane w pobliżu przedmiotów datowanych od 200 roku p.n.e. do 800 roku n.e. Podczas innych badań archeologicznych, wraz z kulami, odnajdywano złote ozdoby charakterystyczne dla okresu około 1000 roku n.e. Inne artefakty znalezione w innym miejscu wraz z kulami, wskazywały na XVI wiek. Na tej podstawie można wnioskować, że produkcja kul miała miejsce w okresie trwającym 1800 lat, prawdopodobnie przez rdzennych mieszkańców Kostaryki posługujących się językiem czibczańskim.
W latach trzydziestych XX wieku firma United Fruit Company oczyszczała ziemię w dolinie Diquís w Kostaryce, kiedy pracownicy zaczęli odkopywać dużą liczbę niemal idealnie okrągłych kamiennych kul. Właściwie nikt nie wie, po co je wykonano. Istnieje wiele teorii, ale mało dowodów. Niektórzy uważają, że oznaczały rangę w społeczeństwie lub królestwo, inni uważają, że były to jedynie symbole statusu lub być może symbole plemienia.
Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności
Komentarze