Jak zorganizować wyprawę na Kilimandżaro?

Jak zorganizować wyprawę na Kilimandżaro?

Marzy Ci się zdobycie ,,dachu Afryki”? Kochasz góry i lubisz wyzwania? Jeśli tak, to wspinaczka na Kilimandżaro będzie idealnym pomysłem! Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informację dotyczące trekkingu na Uhuru Peak.

Przygotowania, treningi i zakup sprzętu

Wyprawa w góry wysokie wymaga dobrej formy, odpowiednich treningów oraz zakupu niezbędnego sprzętu. Warto wcześniej nabyć doświadczenie na niższych wysokościach, jak i przygotować ciało na zwiększony wysiłek. Spacery, bieganie, siłownia czy crossfit powinno stać się podstawową częścią dni poprzedzających wyjazd do Tanzanii. Ponadto zalecamy kompleksowe badania i uzupełnienie ewentualnych braków witamin – zwłaszcza żelaza, które jest kluczowe w górach. Dobrym pomysłem odnośnie świeżo skompletowanej garderoby i sprzętu trekkingowego będzie wcześniejsze przetestowanie poszczególnych rzeczy. Szczególną uwagę należy położyć na wygodne buty, plecak i ciepłe oraz przeciwdeszczowe ubrania. Dokładną listę przedmiotów do zapakowania, powinna wysłać firma organizująca wspinaczkę, niemniej nie zaszkodzi, gdy sami zainteresujemy się tematem wcześniej. Także jeśli zastanawiasz się co spakować na Kilimandżaro, to podpowiadamy, że poza klasycznym wyposażeniem campingowo-trekkingowym, polecamy wziąć: bieliznę termiczną, bardzo ciepły śpiwór, czołówkę, powerbank, mokre chusteczki higieniczne, pełną apteczkę, camel bag oraz butelkę na wodę, okrycie głowy i dobre okulary przeciwsłoneczne.

Kilimandżaro – wybór trasy

Wybór trasy wejścia na Uhuru Peak jest kluczowy ze względu na powiązanie danego szlaku z dotarciem na szczyt. W zależności od drogi, jej trudności, czy przewyższeń, są łatwiejsze i trudniejsze trasy. Aczkolwiek kluczowym aspektem jest ilość dni, jakie wchodzi się na górę, ponieważ dłuższa aklimatyzacja daje szanse na uniknięcie choroby wysokościowej. A to właśnie symptomy tej choroby są najczęstszą przyczyną niepowodzenia w dotarciu na Kilimandżaro. Poniżej opisujemy najbardziej popularne szlaki:

  • Machame – czas wędrówki to około 6/7 dni. Droga jest jedną z najpopularniejszych, zapewniającą piękne widoki, przejście różnych sfer klimatycznych, a do tego pozwalającą na przyzwoitą aklimatyzacje. 
  • Lemosho – zajmuję około 7/8 dni. Najdłuższa, najdroższa, przepiękna i z największą szansą na sukces, poprzez długą aklimatyzację. Po kilku dniach łączy się z trasą Machame.
  • Marangu – to szlak na 5/6 dni, który oferuje nocowanie w domkach zamiast namiotów. Zwiększony komfort snu, może być jednak zakłócony krótszym czasem aklimatyzacji, a tym samym problemami z chorobą wysokościową.
Turystyka - wybierz na Ceneo.pl

Z kim iść na Kilimandżaro? – wynajem przewodnika

W związku z rządowymi przepisami na najwyższą górę Tanzanii nie można wejść samodzielnie. Niezbędne jest zatrudnienie firmy, która wyznaczy zespół złożony z przewodnika, kucharza oraz porterów, na wejście z nami. Wielkość grupy zależy od ilości turystów, czym więcej osób tym zwykle taniej. Poszczególne firmy zapewniają różną jakość i poziom komfortu, co przekłada się na cenę usługi (od 1600$ do nawet 4000$ + napiwki dla zespołu). Można wybierać spośród dużych firm powstałych na bazie międzynarodowego kapitału, firm typowo turystycznych, które oferują również inne atrakcje i wycieczki, a także niewielkich lokalnych przedsiębiorstw.


Koszt wejścia na ,,dach Afryki”

Cena za wejście na Kilimandżaro wykracza znacząco ponad koszt wynajmu firmy. W związku z tym zawczasu należy dokładnie skalkulować budżet i zorganizować wymagane środki. Zaczynając od początku: należy skompletować sprzęt (co w budżetowej wersji będzie wynosić około 2000 złotych). Następnie trzeba wykupić lot do Tanzanii (2500/4000 złotych), a także opłacić wizę (50$). Co więcej, na miejscu dodatkowe noclegi, jedzenie i inne koszty związane z ewentualnym dłuższym pobytem. Często turyści łączą wspinaczkę z odpoczynkiem na Zanzibarze bądź wyprawą na safari. I w taki sposób koszta wejścia na Kilimandżaro zamykają się w pięciocyfrowej kwocie. Jednak na koniec dnia, wejście na tzw. dach Afryki jest bezcennym doświadczeniem.

Odżywki i suplementy - zobacz na Ceneo

Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności

Powiązane Artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *