Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady

Pomysł porzucenia miasta i pracy w korporacji na rzecz zamieszkania w górach od lat stanowi kultową koncepcję. Nie każdy może, jednak sobie na to pozwolić. Zostaje na szczęście możliwość wakacji w Bieszczadach. W poniższym artykule przybliżymy Wam ten region.

Zwiedzanie Bieszczad

Bieszczady leżą w południowo-wschodniej części Polski i przynależą do Karpat Wschodnich. Swoją wyjątkowość czerpią z dzikiej natury i spokoju, który pozwala na odpoczynek od zgiełku miasta. Najwyższym szczytem polskiej strony Bieszczad jest Tarnica o wysokości 1346 m npm. Należy, jednak pamiętać, że region ten to także przepiękne doliny, zielone polany, ciekawe jaskinie i malownicze jeziorka, czy wodospady. Bez względu na doświadczenie górskie i kondycje, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Okoliczne miasta i wioseczki, z roku na rok coraz bardziej dostosowują się do potrzeb przyjezdnych. W ten sposób można skorzystać z licznych atrakcji, spróbować miejscowego jedzenia, nabyć lokalne pamiątki, a także bez problemu znaleźć wygodny nocleg. 

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Polskie góry i okoliczne atrakcje

Bieszczady gwarantują nie tylko bajeczne widoki i ścieżki górskie, ale i wyjątkowy dostęp do dziewiczej fauny oraz flory. Można tu spotkać wilki, rysie, a nawet niedźwiedzie brunatne. Ważne jest zatem, by swoją obecnością w parkach narodowych i krajobrazowych, nie niszczyć naturalnego ekosystemu. Jeśli nacieszymy się już górami i lasem, świetnym pomysłem będzie wyprawa nad Jezioro Solińskie, które jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce! Jezioro te stanowi perfekcyjne miejsce na różnorodne aktywności, typu: kajakarstwo, żeglarstwo, wędkowanie, a nawet windsurfing i nurkowanie. Najbliższa okolica jeziora świetnie nadaje się też do spacerów oraz jazdy rowerem. Po nacieszeniu się widokami zapory i jeziora, zachęcamy do odwiedzenia kolejnych malowniczych miejsc, takich jak: wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie, czy pokazowej Zagrody Żubrów w Muczne. Co więcej, dla spragnionych niecodziennych atrakcji polecamy Bieszczadzką Kolejkę Leśną, prowadzącą przez urokliwe zakątki regionu. Przejażdżka kolejką, to nie tylko szansa na podziwianie natury z innej perspektywy, ale także zapoznanie się z tradycjami i historią kolejnictwa. Zostając jeszcze w temacie historii w rejonie Bieszczad, warte odwiedzenia są ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, mieszczące się nieopodal miasta Zagórze. 

Polecane szlaki w Bieszczadach

Trasy w Bieszczadach są bardzo różnorodne, od tych wymagających dobrej kondycji, po bardzo spokojne ścieżki, na które można zabrać całą rodzinę. Pośród najpiękniejszych i najbardziej kultowych szlaków wyróżnia się:

  • Połonina Wetlińska malownicze lasy bukowe, legendarne schronisko Chatka Puchatka, urozmaicona rzeźba terenu sprawiają, że żółty szlak jest zachęcającym wyborem na umiarkowany wysiłek.
  • Tarnica drogą ,,Orlika krzykliwego” – przyciąga miłośników zdobywania szczytów (Tarnica zalicza się do Korony Gór Polski), a także wielbicieli górskich widoków. Bieszczadzki Park Narodowy oznaczył szlak kolorem zielonym z początkiem w Wołosatem, a końcem właśnie na szczycie Tarnicy. Droga gwarantuje przepiękną panoramę oraz ciekawe przejścia – kładki, schody i różnorodne wzniesienia.
  • Połonina Caryńska – malowniczy szlak czerwony, rozpoczynający się w Brzegach Górnych. Ścieżka przechodzi przez cztery wierzchołki i daje widok na Góry Sanocko-Tuczyńskie oraz całe Zachodnie Bieszczady. 
  • Mała i Wielka Rawka – to droga o przepięknych widokach, zróżnicowanej trudności, która przechodzi przy słynnej Bacówce pod Małą Rawką.

  O czym pamiętać jadąc w góry?

Wybierając się w góry należy przede wszystkim zweryfikować pogodę. Kolejnym aspektem jest sprawdzenie szlaku, zaopatrzenie się w mapę, albo aplikację wskazującą drogę. Oczywiście zachęcamy do zabrania powerbanku oraz zapisania numeru GOPR (601 100 300). Należy także zapakować w plecak odpowiedni zapas wody, jedzenia i cieplejsze ubrania wraz z płaszczem przeciwdeszczowym oraz apteczką pierwszej pomocy. Co ważne, to zabranie dokumentu tożsamości, jeśli planujemy przekroczenia w górach granicy. Poza tym, trzeba pamiętać, że wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny, tak samo jak parkingi samochodowe leżące wokół parku.

Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności

Powiązane Artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *