Szlak Camino – wszystko co należy wiedzieć
![](https://anonimowy.pl/wp-content/uploads/2024/05/cam5-1024x758.jpeg)
Szlak Camino – wszystko co należy wiedzieć
Szlak jakubowy, nazywany ,,camino”, to jedna z najpopularniejszych tras długodystansowych w Europie. Celem wędrówki jest zazwyczaj dotarcie do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Motywacja pielgrzymów wykracza zwykle poza religijne powody. W artykule znajdziesz najistotniejsze informacje i porady dotyczące przygotowań, jak i samej wyprawy. Zapraszamy zatem do lektury!
Wybór trasy camino i jak się nie zgubić na szlaku?
Osoby, które nie miały styczności ze szlakiem jakubowym, często mają przekonanie, że to wyłącznie jedna trasa. Z czasem orientują się iż szlaków jest kilka i wybór danej drogi zależy wyłącznie od nich. Wśród najpopularniejszych tras jest camino frances z Saint Jean Pied de Port oraz camino portugues z Porto. Poza francuską trasą do Santiago de Compostela prowadzi wiele ścieżek w Hiszpanii. Ponadto nie brakuje pielgrzymów, którzy wyruszają prosto z domu przemierzając zamiast typowych 100-700 km, ponad 2 tysiące kilometrów! W zależności od naszego czasu, kondycji, preferencji odnośnie ukształtowania terenu i tym podobne, bez problemu można dobrać odpowiedni dla nas szlak. Co więcej, nie ma obawy dotyczącej zgubienia się na nim, gdyż camino jest oznaczone żółtymi strzałkami oraz symbolem muszelki. Dodatkowo istnieje wiele aplikacji, które działają wraz z GPS i pokazują, czy faktycznie poruszamy się odpowiednią drogą. Apki te pokazują także miejsca noclegu, okoliczne restauracje czy sklepy.
![](https://anonimowy.pl/wp-content/uploads/2024/05/cam5.jpeg)
Pieczątki, paszport pielgrzyma i compostela, czyli o co w tych wszystkim chodzi?
Chcąc po skończonym camino otrzymać dokument, czyli compostelę, potwierdzającą przejście określonego szlaku, należy zbierać po drodze pieczątki. Pieczęcie można uzyskać w miejscach noclegu, licznych barach po drodze, kościołach, punktach turystycznych czy muzeach. Pieczątki są wbijane w tzw. paszport pielgrzyma, tj. małą książeczkę, którą można nabyć w miejscu rozpoczęcia szlaku – najczęściej w biurze pielgrzyma czy wybranych kościołach. Co ważne, to chcąc skorzystać z tańszych noclegów w alberguach, czyli hostelach dedykowanych dla pielgrzymów, a także specjalnego menu pielgrzyma w lokalnych barach, należy okazać wspomniany już paszport. Compostele otrzymuje się na koniec wędrówki w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela.
![Pieczątki, paszport pielgrzyma i compostela](https://anonimowy.pl/wp-content/uploads/2024/05/cam1.jpeg)
Pakowanie na camino? – czyli co zabrać ze sobą
Esencją na szlaku jakubowym jest z pewnością dobrze spakowany i nie za ciężki plecak, jak i wygodne buty oraz skarpetki. Zazwyczaj w zależności od potrzeb, długości wędrówki oraz pory roku, pielgrzymi zabierają ze sobą ekwipunek ważący około 6/9 kilogramów + kilogram doliczając wodę i snacki na dany dzień. Poza sezonem z racji na deszcze i zimno, najczęściej waga plecaka, jak i ilość rzeczy będzie większa. Pakując się nie można zapomnieć o takich rzeczach, jak: telefon wraz z ładowarką i powerbankiem, gotówka i karta bankowa, dokument tożsamości, butelka na wodę, płaszcz przeciwdeszczowy, krem przeciwsłoneczny, sportowe i przewiewne ubrania, apteczka, podstawowe kosmetyki oraz ręcznik. Poza tym warto rozważyć zabranie kijków trekkingowych, nerki, śpiwora, camel bag na wodę, a także wodoodpornego futerału na telefon. Na chłodniejsze dni przyda się też cienka kurtka, czy bluza. Natomiast w bardziej słoneczne – czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. Ponadto dobrym pomysłem jest także papierowy przewodnik oraz notatnik, który posłuży do spisywania wspomnień.
![Pakowanie na camino - czyli co zabrać ze sobą](https://anonimowy.pl/wp-content/uploads/2024/05/cam3.jpeg)
Noclegi, żywienie i logistyka na szlaku camino
Z pewnością w trakcie przygotowań i pakowania przed wyruszeniem na camino, wielu przyszłych pielgrzymów będzie miało obawy dotyczące całej organizacji i logistyki takiego szlaku długodystansowego. Na szczęście poza oznaczeniami, camino posiada także swoją infrastrukturę w postaci zaplecza noclegowo-żywnościowego. Otóż na poszczególnych etapach, czyli średnio 20/40 km można znaleźć specjalne albergue, w których poza opcją noclegu, wielokrotnie podawany jest też posiłek. Poza dedykowanymi noclegami da pielgrzymów są również dostępne miejscowe hostele, guesthousy i hotele. W związku z tym w zależności od budżetu i potrzeb jest spora możliwość wyboru (średni koszt noclegu to 10/50 euro). W sezonie w większych miastach warto dokonać wcześniej rezerwacji, lecz poza niem nie ma takiej konieczności. Co ciekawe w alberguach zwykle obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy bądź rezerwacja odbywa się maksymalnie na 24h przed. W hostelach bardzo często jest opcja wykupienia śniadania, a w alberguach zjedzenia obiado-kolacji. Po drodze są liczne bary, restauracje oraz supermarkety z gotowymi do zjedzenia daniami, kanapkami i przekąskami. Dlatego też nie ma większej obawy, by pozostać głodnym bądź bez przysłowiowego ,,dachu nad głową”. Najpiękniejsze zresztą na szlaku jest to, że zawsze można liczyć na pomoc oraz wsparcie innych. W związku z tym warto się odważyć i wyruszyć w drogę!
Zobacz również: Madera bez auta, czyli zwiedzanie wyspy autobusem
![](https://anonimowy.pl/wp-content/uploads/2024/05/cain2.jpeg)
![](https://anonimowy.pl/wp-content/uploads/2024/05/camino.jpeg)
![](https://anonimowy.pl/wp-content/uploads/2024/05/cam6.jpeg)
Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności
Komentarze